Finaliści

Skalniacy finalistami konkursu „Niemiecki ma klasę”!!!

Konkurs organizowany w ramach projektu Goethe-Institut „DEUTSCH HAT KLASSE” „Niemiecki ma klasę 2016/2017” został rozstrzygnięty.
Wśród finalistów ze szkół ponadgimnazjalnych znaleźli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.
Projekt i konkurs „Niemiecki ma klasę” realizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach został objęty patronatem honorowym Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki oraz Burmistrza Miasta Rydułtowy Kornelii Newy.
Patronat medialny nad naszym przedsięwzięciem objęła redakcja gazety „Kluka”.
Ogólnopolski Konkurs Goethe-Institut w Warszawie przeprowadzony był w trzech kategoriach: szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne oraz zespoły ze szkół , które brały udział w poprzednich edycjach.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów szkół do partycypacji w życiu szkoły i podejmowania działań prowadzących do zmiany najbliższego otoczenia we współpracy z grupą rówieśników oraz nauki języka niemieckiego skierowanego na działanie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Grupa projektowa wraz z opiekunem pracując metodą projektu podejmowała działania zmierzające do przeprowadzenia zmian w aranżacji sali do nauki języka niemieckiego w szkole. W trakcie tych zmian uczniowie uczyli się języka niemieckiego i dokumentowali kolejne etapy pracy. Wszyscy mieli mnóstwo pomysłów i byli ogromnie zaangażowani w realizację projektu. Projekt trwał cztery miesiące. Po zakończeniu prac projektowych na początku marca odbyło się uroczyste otwarcie nowej wymarzonej pracowni języka niemieckiego oraz symboliczne przecięcie wstęgi. A potem gorączkowy czas przygotowywania dokumentacji konkursowej. Część pisemną wykonywaliśmy na bieżąco, sprawozdania, zdjęcia, kronika, relacje na stronie internetowej szkoły i szkolnym Facebooku, relacje do prasy lokalnej, wywiady do szkolnej gazetki. Najwięcej problemu mieliśmy z przygotowaniem części wizualnej z powodu ograniczenia w czasie i objętości. Adrian Bugdol z kl.Ic przygotował wspaniały scenariusz filmu, cierpliwie wprowadzał kolejne poprawki i ostatecznie szósta wersja filmu została zaakceptowana przez grupę projektową i wysłana na konkurs. Dokumentację przesłaliśmy do komisji konkursowej w Goethe-Institut w Warszawie , a potem niecierpliwie czekaliśmy na ogłoszenie wyników konkursu przez jury. Najlepszą nagrodą jest oczywiście praca i nauka w nowej klasie, ale z ogromną radością, satysfakcją i dumą przyjęliśmy wiadomość, że nasza szkoła jest finalistą konkursu „Klasse mit Klasse”. Tę radosną wiadomość przekazał nam pan Andrzej Pomianowski z Goethe-Institut w Warszawie. Przedstawiciele komisji konkursowej odwiedzą Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach 20 kwietnia. Pracownicy Goethe-Institut w Warszawie spotkają się z zespołem konkursowym oraz z dyrekcją szkoły. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 r. w Warszawie. Cała grupa projektowa „Deutsch hat Klasse” (32 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach) wraz z opiekunem otrzymała zaproszenie do udziału w uroczystości wręczenia nagród organizowanej przez Goethe-Institut. Skalniacy pojadą na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Koordynator
projektu i konkursu
„Deutsch hat Klasse”
Małgorzata Piotrowska